Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Ręcznie robione, a nie kupione". Akcja ta była prowadzona w ramach projektu "Eco-Szkoła 2021". Inicjatorką akcji była p. Joanna Gadomska - nauczycielka biologii, autorka bloga "Biologia z blondynką", pomysłodawczyni akcji ekologicznych, których celem jest promowanie właściwych zachowań proekologicznych.
Celami akcji było:
- pobudzenie do aktywności twórczej, rozwijanie kreatywności oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej u dzieci i młodzieży;
- kultywowanie i podtrzymywanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Bożego Narodzenia;
- poszerzanie wiedzy z ochrony środowiska z zakresu gospodarowania odpadami oraz poznanie zasad upcyklingu.
Zadanie projektowe polegało na samodzielnym przygotowaniu świątecznych dekoracji do swojego domu lub prezentów dla najbliższych - rodziny, przyjaciół. Ideą projektu było przygotowywanie dekoracji oraz prezentów metodą "upcyklingu", wykorzystując do tego odpady i inne rzeczy, które obecne były w domu (upcykling to taka forma przetwarzania odpadów, w wyniku której powstają produkty traktowane jako bardzo wartościowe rzeczy). Proces ten jest cudowny, gdyż pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.
W ogólnopolskiej akcji wzięło udział 207 placówek różnego typu.
 
Szczegółowe podsumowanie akcji w linku poniżej:
 
W ramach akcji powstały fantastyczne prace, które każdy może zobaczyć w dwóch przygotowanych filmach (filmy nie przedstawiają jednak wszystkich prac wykonanych przez uczniów.
Film - Część I
Film - Część II
Podane filmiki to zbiór wybranych prac uczniów z 207 szkół z całej Polski. Zachęcamy do ich obejrzenia.
Prace uczniów z naszej szkoły znajdują się w części I (1:40)