PROGRAM
WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNY
ZESPOŁU SZKOLNO- PRZEDSZKOLNEGO
W PRZEMIAROWIE
W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
OBOWIĄZUJĄCE AKTY PRAWNE:
-
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. -Prawo oświatowe (Dz. U. 2018 r., poz. 966 z późn. zm.)
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach
i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2015 r. poz. 1249).
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii( Dz. U z 2018 r. poz. 214)
-
Statut Szkoły
Wprowadzenie
Rodzice są pierwszymi wychowawcami
swoich dzieci, nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny
rozwój a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na drugiego człowieka.
Wychowanie
to wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży.
Profilaktyka
Proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie. Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania,
a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.
Program wychowawczo- profilaktyczny obejmuje wytyczne polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020:
-
Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
-
Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
-
Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
-
Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów.
-
Rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
-
Tworzenie oferty programowej w kształceniu zawodowym. Wdrażanie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.
Wstęp
Zadania wychowawcze szkoły są podporządkowane nadrzędnemu celowi, jakim jest wszechstronny rozwój wychowanka w wymiarze emocjonalnym, społecznym, kulturalnym, moralnym, ekologicznym, zdrowotnym i intelektualnym.
Szkoła, przedszkole jako środowisko wychowawcze ma za zadanie wspomagać wychowanków w osiąganiu wszechstronnego rozwoju, kształtować postawy, umożliwić korygowanie deficytów w celu optymalizacji osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz zapobiegać zagrożeniom poprzez profilaktykę, przeciwdziałanie istniejącym zagrożeniom i wsparcie uczniów w trudnych sytuacjach.
Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym. Wychowanie jest tutaj rozumiane jako proces wspomagania ucznia w rozwoju, oparty na poszanowaniu stron biorących w nim udział(wychowawcy, rodzica, ucznia, nauczyciela), współdziałających ze sobą , dążąc do osiągnięcia celów wychowania. Celami tymi są osiągnięcie dojrzałości ucznia w czterech sferach: fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.
Program wychowawczo- profilaktyczny Zespołu Szkolno - Przedszkolnego dotyczy wszystkich działań i czynności, które wspierają ucznia
w radzeniu sobie z trudnościami , które mogą zakłócać jego prawidłowy rozwój i zdrowe życie.
Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, panował w niej klimat sprzyjający pracy uczniów i nauczycieli. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli kulturalni, odpowiedzialni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni, aby panowało poczucie przynależności do grupy (klasy, szkoły), którą łączą więzi koleżeństwa i przyjaźni.
Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem, pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
I. Misja i wizja szkoły
Misja Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Przemiarowie.
Szkoła Podstawowa w Przemiarowie to placówka oświatowa znana w lokalnym środowisku ze względu na bogatą historię i tradycję. Powstała w 1962 roku i służyła kilku pokoleniom mieszkańców okolicznych wsi. Po wprowadzeniu reformy stała się 8- letnią szkołą podstawową, w której uczą się dzieci z różnych środowisk wychowawczych. Niektóre z nich potrzebują opieki specjalistycznej (psychologiczno- pedagogicznej), inne ukierunkowania w rozwijaniu zdolności, a wszystkie pragną akceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Celem działalności szkoły jest doprowadzenie do tego, aby uczniowie poprzez wiedzę, umiejętności i postawy społeczne zdobyte w procesie dydaktyczno-wychowawczym byli przygotowani do życia w warunkach współczesnego świata. Uważamy, że najlepsze efekty osiągniemy poprzez integrację środowiska Nauczycieli- Uczniów- Rodziców. Współpraca pozwoli nam na kompleksowe działania i wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Elementem niezbędnym i kluczowym w budowaniu Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły było ustalenie wartości najważniejszych dla naszej społeczności szkolnej.
Wartości, jakimi się kierujemy to: szacunek, uczciwość, zrozumienie, poczucie własnej godności i tolerancja. W pracy odwołujemy się do tradycji szkoły, a naszą dewizą jest życzliwość i otwartość. Traktujemy podmiotowo uczniów, rodziców i nauczycieli. Jesteśmy szkołą harmonijnie zintegrowaną ze społecznością lokalną i otwartą na inicjatywy, kreującą zdrowych, młodych Europejczyków, poszukujących prawdy, dobra i piękna w świecie.
Wizja szkoły:
-
Będziemy szkołą świadomą zagrożeń współczesnego świata i aktywnie im przeciwdziałającą, promującą zdrowy styl życia, bezpieczną, wolną od przemocy.
-
Będziemy aktywnymi uczestnikami życia społeczności lokalnej , znającymi jej problemy i biorącymi udział w ich rozwiązywaniu
-
Naszą szkołę samorządnie i demokratycznie tworzyć będą uczniowie, rodzice i nauczy-ciele zintegrowani wokół wspólnych celów i działań.
-
Tożsamość szkoły będziemy tworzyć w oparciu o kulturę i tradycję narodową, cywilizację europejską oraz ponadczasowe i ogólnoludzkie wartości.
Program wychowawczo-profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:
wyników ewaluacji wewnętrznej,
wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,
ewaluacji wcześniejszego programu wychowawczego i programu profilaktyki realizowanych w roku szkolnym 2016/2017,
wniosków i analiz z pracy zespołów zadaniowych, zespołów przedmiotowych, zespołów wychowawczych,
uwag, spostrzeżeń, wniosków nauczycieli, uczniów, rodziców.
II. Główne cele szkolnego programu wychowawczo- profilaktycznego:
1. Założenia ogólne
Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo- profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu:
-
działalności wychowawczej:
-
fizycznej- ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy
i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych; -
psychicznej - ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
-
społecznej - ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
-
aksjologicznej - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
-
-
działalności edukacyjnej- poszerzającej wiedzę z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia, umiejętności radzenia sobie ze stresem, asertywności oraz zdobywania umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.
-
działalności informacyjnej- skutki zachowań ryzykownych i znajomość odpowiedzialności karnej za ich nieprzestrzeganie
-
działalności profilaktycznej:
-
ograniczającej zachowani ryzykowne( ze względu na sytuację rodzinną, materialną, środowiskową i biologiczną wychowanków)
-
związaną z zażywaniem środków psychoaktywnych i odurzających.
-
Nasza placówka prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywać się będzie w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, treningów umiejętności,
debat, szkoleń ,spektakli teatralnych, festynów, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.
-
Cele szczegółowe
-
budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia;
- kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu;
-
wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną;
-
rozwijanie i wspieranie działalności wolontarystycznej/ charytatywnej;
-
kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów
i nauczycieli, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami -
wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.
III. Uczestnicy Programu Wychowawczo- Profilaktycznego szkoły:
Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:
Rodzice:
mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;
znają i akceptują program wychowawczy proponowany przez szkołę;
wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa;
wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;
aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;
dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci;
Wychowawcy klas:
dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie;
wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się;
prowadzą dokumentację nauczania;
opracowują i realizują Program Wychowawczo-Profilaktyczny;
koordynują pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym;
dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia;
podejmują działania w przypadkach przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów;
wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
integrują i kierują zespołem klasowym;
wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów;
wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;
inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji;
współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie;
współpracują z rodzicami; włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy;
współpracują z dyrekcją szkoły, pedagogiem, psychologiem i pielęgniarką;
współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią psychologiczno - pedagogiczną, sądami rodzinnymi;
Nauczyciele:
oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;
odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;
udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach;
wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności;
kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;
reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań;
dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów;
wspólnie z pedagogiem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia;
współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą;
proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;
realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;
Uczniowie, Samorząd Uczniowski:
współorganizują imprezy i akcje szkolne;
znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej;
akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, wydają opinie w przypadku przyznawanych kar zgodnie ze Statutem Szkoły;
współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;
kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni;
prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;
mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;
uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny);
Pedagog :
prowadzi badania i działania diagnostyczne uczniów, w tym diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
diagnozuje sytuacje wychowawcze w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
minimalizuje skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiegają zaburzeniom zachowania oraz inicjują różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
inicjuje i prowadzi działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych;
pomaga rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
wspiera nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
IV. Wzorzec osobowy absolwenta Zespołu Szkolno- Przedszkolnego
w Przemiarowie:
-
Absolwent szkoły podstawowej bardzo dobrze funkcjonuje w swoim naturalnym otoczeniu: domu i szkole.
-
Jest optymistą. Pozytywnie patrzy na otaczający go świat, siebie i innych ludzi, ale nie bezkrytycznie.
-
Ma określony, dość szeroki krąg zainteresowań, którym poświęci swój czas i które stara się rozwijać.
-
Jest ciekawy świata, ale też krytyczny.
-
Chętnie gromadzi wiadomości korzystając z różnych źródeł. Potrafi selekcjonować i porządkować zdobywane informacje i oceniać ich przydatność do określonego celu. Dostrzega złożoność świata, analizuje istniejące w nim zależności i związki przyczynowo – skutkowe. Stara się poszerzać swoją wiedzę.
-
Jest aktywny umysłowo – na ogół się nie nudzi.
-
jest twórczy, kreatywny i zdolny sterować swoim kształceniem w szkole i poza nią.
-
Jest otwarty. Wykorzystuje możliwości, jakie stwarza mu dom i szkoła. Rozumie /choć nie znaczy to, że przyjmuje z entuzjazmem/ ograniczenia wynikające z jego wieku.
-
Chętnie i skutecznie nawiązuje kontakty, prezentując swój punkt widzenia. Odnosi się z szacunkiem do innych, jest sympatyczny.
-
Wie, ze istnieją różne sposoby technologii komunikacyjnych. Łatwo nawiązuje współpracę z innymi ludźmi. W grupie potrafi działać zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami. Interesuje się stawianymi przed nim zadaniami, potrafi planować swoje działania na rzecz ich realizacji
-
Jest odpowiedzialny. Stara się przewidzieć skutki swoich działań, wykorzystuje wcześniejsze doświadczenia i gotów jest ponieść niektóre konsekwencje swoich czynów. Cieszy się z sukcesów. Akceptuje porażki, ale jeśli jest w stanie – wytrwale i konsekwentnie szukać rozwiązań alternatywnych.
Napotykając problem, stara się go rozwiązać. Jeżeli trzeba – zwraca się o pomoc do osób ze swojego najbliższego otoczenia i korzysta
z niej. Potrafi świadomie dążyć do usprawnienia swojego warsztatu pracy i wykorzystania nowych źródeł wiedzy, opanowania nowych narzędzi. Działając w grupie poczuwa się do współodpowiedzialności za efekty jej aktywności.
-
Jest prawy. Rozróżnia dobre i złe uczynki w oparciu o system wartości obowiązujący w jego otoczeniu. W swoim zachowaniu wykazuje intencje.
-
Jest tolerancyjny. Rozumie, że różnice między ludźmi są czymś normalnym i pożądanym. W każdym stara się dostrzec coś dobrego
i zrozumieć go. -
Jest punktualny. Dotrzymuje terminów. Sprawnie posługuje się czasem planując swoje zajęcia. Szanuje czas swój i innych ludzi.
-
Jest świadomy swoich praw i praw innych ludzi. Zna swoją wartość, swoje prawa, zna i respektuje prawa innych
V. Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:
obowiązujące przepisy prawa;
analizę dotychczasowego doświadczenia szkoły z zakresu wychowania i profilaktyki;
zebrane od rodziców, uczniów i nauczycieli propozycje dotyczące głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole
i środowisku;
diagnozę środowiska szkolnego, czynników ryzyka i czynników chroniących;
-
Ocenę potencjału i możliwości rozwojowych uczniów w oparciu o wyniki testów wewnątrzszkolnych, olimpiad, konkursów przedmiotowych
i zawodów sportowych, wyniki egzaminów państwowych uczniów kończących poprzedni etap edukacyjny -
Zasoby szkoły: przygotowanie merytoryczne nauczycieli do podejmowania działań wychowawczych i profilaktycznych, zasoby materialne(boisko szkolne, sala gimnastyczna, pracownia komputerowa), zasoby techniczne( wyposażenie), zasoby organizacyjne( wolontariat)
przewidywane zmiany w szkole, środowisku i kraju, mogące mieć wpływ na proces wychowania;
Diagnoza sytuacji wychowawczej:
Każdego roku przeprowadzana jest diagnoza środowiska szkolnego. Analizuje się potrzeby i zasoby szkoły z obszaru wychowania i profilaktyki na podstawie:
-
badań ankietowych skierowanych do rodziców na temat oczekiwań w realizacji treści profilaktycznych i wychowawczych.
-
spostrzeżeń nauczycieli i wychowawcy na temat klasy
-
analizy dokumentów (m.in. analiza uwag wpisanych do dziennika, sprawozdań półrocznych opracowanych przez wychowawcę)
-
obserwacji bieżących zachowań uczniów na terenie szkoły, analizy uwag wpisanych do zeszytów uwag;
-
wniosków z ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego z poprzedniego roku szkolnego.
W bieżącym roku szkolnym badaniami ankietowymi objęto wszystkich uczniów klas I- VIII oraz rodziców obecnych na pierwszym zebraniu w roku szkolnym 2019/2020.
W wyniku diagnozy sytuacji wychowawczo – profilaktycznej i uwzględnieniu wniosków z raportu ewaluacji wewnętrznej, wyłoniono następujące obszary problemowe:
-
Nie wszyscy uczniowie rzetelnie wypełniają swoje podstawowe obowiązki(brak zadań domowych
i odpowiedniego przygotowania do lekcji, spóźnienia) -
Niski poziom kultury osobistej i kultury słowa uczniów. Uczniowie nie używają zwrotów grzecznościowych (bardzo często
w stosunku do pracowników obsługi i nauczycieli, którzy nie pracują w danym zespole klasowym) -
Niektórzy uczniowie nie wykazują motywacji do nauki
-
Niewystarczające, wśród niektórych uczniów, umiejętności interpersonalne przejawiające się w nieprawidłowych relacjach pomiędzy niektórymi dziećmi, tj.: w dokuczaniu, braku dyscypliny na lekcji, aroganckim zachowaniu.
-
Niewystarczająca wiedza uczniów nt. bezpiecznego korzystania z Internetu (mechanizmów uzależnienia od gier na telefonie bądź komputerze, spotkań z nieznajomymi w wirtualnym świecie, odpowiedzialności karnej )
-
Niski poziom czytelnictwa wśród uczniów.
Czynnikami chroniącymi, które wyłonione zostały na podstawie ankiet są niewątpliwie:
-
Życzliwa atmosfera panująca w szkole i w klasach
-
Jasne i zrozumiałe zasady panujące w szkole wpływające na duże poczucie bezpieczeństwa wśród uczniów
-
Dość duża wiedza uczniów na temat substancji uzależniających i środków psychoaktywnych
-
Przeciętne/ incydentalne używanie komputera przez większość uczniów
-
Poczucie osobistego szczęścia i bycia lubianym
-
Dysponowanie wśród większości uczniów umiejętnościami interpersonalnymi, które wpływają na posiadanie w środowisku rówieśniczym kolegów i koleżanek
Natomiast ankietowani rodzice zasugerowali, że w Programie wychowawczo- profilaktycznym powinny znaleźć się następujące treści:
-
Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom- 65%
-
Kształtowanie dojrzałego i odpowiedzialnego postępowania dziecka- 46%
-
Uczenie sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych- 37%.
Jednocześnie z ankiety wynika, że:
-
92% rodziców jest zdania, że ich dziecko czuje się w szkole bezpiecznie
-
80% uważa, że dziecko ma świadomość zagrożeń wynikających z uzależnień
-
84% potrafi rozpoznać osobę pod wpływem środków uzależniających/ psychoaktywnych
-
92% pytanych rodziców jest przekonana, że ich dziecko jest wolne od uzależnień typu: alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze.
-
24% stwierdza, że uzależnienie ich dzieci dotyczy nadużywania telefonu komórkowego, gier na telefonie i komputerze.
Wśród propozycji zajęć, które mogłyby znaleźć się w Programie wychowawczo- profilaktycznym szkoły największą popularnością cieszą się:
-
bezpieczne korzystanie z Internetu- 54%
-
umiejętność panowania nad własnymi emocjami- 39%
-
skutki zażywania środków psychoaktywnych- 26%.
Przeprowadzona diagnoza wskazała , że nie ma wśród uczniów naszej szkoły problemów z zażywaniem środków psychoaktywnych
w postaci narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających/psychoaktywnych. Mimo tego zostaną wprowadzone środki zapobiegawcze
w celu ochrony uczniów przed sięganiem po nie.
PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNYCH
ZESPOŁU SZKOLNO- PRZEDSZKOLNEGO W PRZEMIAROWIE
REALIZOWANY W LATACH 2019/2020
Obszar |
Zadania do realizacji |
Sposób realizacji |
Osoby odpowiedzialne |
SFERA FIZYCZNA
|
1.Kształtowanie nawyku dbania
|
|
Pielęgniarka, wychowawcy |
2. Nabywanie umiejętności zdrowego stylu życia
|
|
Nauczyciel wychowania fizycznego, pedagog szkolny, nauczyciele przedmiotowi |
|
3.Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Kształtowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych |
|
Wychowawcy, rodzice, nauczyciele wychowania fizycznego, specjaliści |
|
SFERA PSYCHICZNA |
|
|
Wychowawcy, pedagog, specjaliści, Policja, pracownicy WOPR |
3.Prowadzenie edukacji antyuzależnieniowej:
|
można uzyskać pomoc
|
Pedagog, wychowawcy, rodzice, specjaliści |
|
4.Określenie pozytywnych i negatywnych emocji. |
|
Pedagog, wychowawcy, rodzice, specjaliści, rodzice |
|
5.Informowanie rodziców o rodzajach i formach pomocy proponowanych przez instytucje wspierające szkołę |
|
Pedagog, specjaliści, nauczyciele przedmiotowi |
|
6. Wspieranie uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych. |
|
Nauczyciele przedmiotowi, pedagog, nauczyciele odpowiedzialni za organizację zajęć specjalistycznych, wychowawcy |
|
7.Kształtowanie umiejętności bezpiecznego korzystania z technologii informacyjnych
|
|
Nauczyciel informatyki, wychowawcy, pedagog |
|
SFERA SPOŁECZNA |
1.Poznanie praw i obowiązków dziecka/ ucznia |
|
Wychowawcy, nauczyciele, rodzice, pedagog, |
2.Kształtowanie samorządności i demokracji |
|
Opiekun SU i jego członkowie, wszyscy uczniowie |
|
3. Kształtowanie właściwych postaw
|
|
Nauczyciel wychowania fizycznego, pielęgniarka szkolna, opiekun SU, wszyscy uczniowie, wychowawcy, rodzice, pedagog |
|
4.Kształtowanie umiejętności właściwej komunikacji, stanowiącej podstawę współdziałania |
|
Pedagog, wychowawcy |
|
5.Propagowanie zachowań akceptowanych społecznie- przeciwdziałanie agresji
|
|
Wychowawcy, pedagog, wszyscy nauczyciele, funkcjonariusze Policji |
|
6. Rozwój doradztwa zawodowego:
|
|
Koordynator doradztwa zawodowego, pedagog, wychowawcy |
|
SFERA DUCHOWA |
1.Rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodowego. Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości: - Kształtowanie przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej, polskiej i europejskiej oraz kształtowanie postaw patriotycznych - Kształtowanie postaw patriotycznych i więzi z własnym regionem - Kształtowanie umiejętności życia w społeczeństwie.
|
3-go maja) apele, prezentacje multimedialne, gazetki okolicznościowe
|
Nauczyciel religii, WDŻ, wychowawcy, pedagog, opiekunowie pocztu sztandarowego, uczniowie |
2.Kształtowanie gotowości do uczestnictwa Rozbudzanie myślenia refleksyjnego oraz kształtowanie postawy twórczej.
|
|
Wychowawcy, nauczyciele, rodzice, pedagog, |
|
3.Kształtowanie odpowiedzialności za wybory moralne
|
|
Nauczyciele, pedagog, nauczyciel religii, WDŻ, wychowawcy, rodzice |
|
4.Wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów |
|
Wychowawcy, wszyscy nauczyciele, pedagog |
|
5.Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci. |
z czytelnikiem: rozmowy o książkach, udzielanie porad w wyborach czytelniczych, gry literackie, konkursy, głośne czytanie i słuchanie
|
Bibliotekarz, wychowawcy, nauczyciele języka polskiego, rodzice |
|
6. Kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka |
|
Wszyscy nauczyciele, pedagog, rodzice |
VI. EWALUACJA I MONITORING
W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest jego ewaluacja. Należy więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki. Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu (jeżeli wystąpi taka potrzeba). Ewaluację wyników należy przeprowadzić pod koniec każdego roku szkolnego. Powinna ona pozwolić na uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy zbliżyliśmy się do postawionych celów?
2. Czy działania programowe odpowiadały rzeczywistym potrzebom uczniów?
3. Czy działania podejmowane w trakcie pracy z programem wpłynęły na zachowanie uczniów i wprowadziły pożądane zmiany?
4. Czy stosowane procedury okazały się skuteczne?
5. W czym upatrywać przyczyn niepowodzenia, jeżeli nie uzyskano zadowalających efektów?
Narzędzia ewaluacji:
-
wywiady z uczniami, rodzicami i nauczycielami,
-
obserwacje,
-
analiza dokumentów.
Program Wychowawczo- Profilaktyczny Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Przemiarowie został pozytywnie zaopiniowany i przyjęty uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu…………………………………………………….
Opracowanie:
Monika Elak
Dorota Głuszewska